Committees

 

Chairs

Arantxa Arbe (Chair)

CFM-MPC, Spain

Juan Colmenero (co-Chair)

CFM-MPC, Spain

 

International Advisory Committees

QENS

Christiane Alba-Simionesco

CEA-CNRS, France

Angel Alegría

CFM, Spain

Heloisa Bordallo

University of Copenhagen and ESS, Sweden

Livia Bove

CNRS-France & Univ. Roma La Sapienza, Italy

Nicolas de Souza

ANSTO, Australia

Jan Peter Embs

LNS, PSI, Switzerland

Felix Fernandez-Alonso

MPC, Spain & UCL, United Kingdom

Bernhard Frick

ILL, France

Victoria Garcia-Sakai

RAL, United Kingdom

Mark R. Johnson

ILL, France

Toshiji Kanaya

J-PARC, Japan

Robert L. Leheny

Johns Hopkins University in Baltimore, USA

Yun Liu

NIST Center for Neutron Research, USA

Wiebke Lohstroh

Technical University Munich, Germany

Eugene Mamontov

ORNL, USA

Michael Monkenbusch

JCNS, Germany

Kristine Niss

Roskilde University, Denmark

Timmy Ramirez-Questa

ORNL, USA

Dieter Richter

JCNS, Germany

Margarita Russina

HZB, Germany

Kay Saalwächter

University of Halle, Germany

Peter Schurtemberger

Lund University, Sweden

Veerendra K. Sharma

BARC, India

Alexei Sokolov

ORNL,USA

Xun-Li Wang

University of Hong Kong, Hong Kong

Osamu Yamamuro

ISSP, University of Tokyo, Japan

Emanuela Zaccarelli

CNR Institute of Complex Systems, Italy

Jean-Marc Zanotti

LLB (CEA-CNRS), Saclay, France

WINS

Estefania Abad

ESS-Bilbao, Spain

Doug Abernathy

SNS, USA

Ken Andersen

ESS, Sweden

Masatoshi Arai

ESS, Sweden

Robert Bewley

ISIS, UK

Craig Browm

NIST,USA

Thomas Brückel

JCNS, Germany

Bela Farago

ILL,France

Jian Gong

Mianyang Reactor, China

Lijie Hao

China Institute of Atomic Energy, China

Ken Herwig

ORNL, USA

Fanni Juranyi

PSI, Switzerland

Oliver Kirstein

ESS, Schweden

Feri Mezei

ESS, Sweden

Kenji Nakajima

J-PARC, Japan

Goran Nilsen

ISIS, UK

Katia Pappas

TU Delft, Netherlands

Mario Perez

ESS-Bilbao, Spain

Henrik Ronnow

EPFL, Switzerland

Christian Rügg

PSI and University of Geneva, Switzerland

Astrid Schneidewind

MLZ/JCNS, Germany

Ross Stewart

ISIS, UK

Fangwei Wang

China SNS, China

Dehong Yu

ANSTO, Australia

 

Program Committee

Doug Abernathy

SNS, USA

Christiane Alba-Simionesco

CEA-CNRS, France

Ken Andersen

ORNL, USA

Bernhard Frick

ILL, France

Victoria Garcia-Sakai

RAL, United Kingdom

Toshiji Kanaya

J-PARC, Japan

Eugene Mamontov

ORNL, USA

Katia Pappas

TU Delft, Netherlands

Dieter Richter

JCNS, Germany

 

Local Organizing Committee

Karmela Alonso

DIPC, Spain

Ane Iturriza

MPC, Spain

Amaia Iturrospe

CFM, Spain

Marta López

MPC, Spain

Jon Maiz

MPC, Spain

Paula Malo de Molina

MPC, Spain

Carmen Martin

DIPC, Spain